Facebook Pixel
For Boaters, By Boaters™

Bridge Officers

Committees
Chair
Awards
P/C Pat Jarmon, SN
Chaplain
Lt Dick Wagner, JN
Commander's Aide
  Special Events
Lt Shirley Geggie, AP
Flag Lieutenant
P/N/F/Lt Dick Jarmon, SN
Law Officer
Lt/C Paul Loock, JN
Merit Marks
Cdr Greg Allen, JN
Parliamentarian
Lt/C Paul Loock, JN
Executive Officer
Executive Officer: Lt/C Linda Downie, S
Committees
Chair
Boat Shows
P/C Betty Torres, JN
Cooperative Charting
P/C Robert Blau, SN
Assistant Cooperative Charting
1st/Lt Mike Downie, SN
Legislative Officer
TBD
Liaison
Lt/C Paul Loock, JN
Public Relations Officer
Cdr Gary Jialanella, JN
Radio Technical
P/C Robert Blau, SN
Safety Officer
Lt Jane Pozan
Vessel Safety Check
Cdr Greg Allen, JN
Educational Officer
Educational Officer: Lt/C Julian Fiander, N
Assistant Educational Officer
Committees
Chair
ABC
1st/Lt Mike Downie, SN
Advanced Grades
Lt/C Julian Fiander, N
Electives
1st/Lt Mike Downie, SN
On-the-Water Training
P/C Tom Smith, SN
Seminars
P/R/C Don Fiander, SN
Administrative Officer
Administrative Officer: P/C Pat Jarmon, SN
Committees
Chair
Amateur Radio Net
P/C Robert Blau, SN
Change of Watch
Lt Shirley Geggie, AP
Hospitality
P/C Pat Jarmon, SN
Meetings & Programs
Lt Charles Godfrey, AP
Membership
P/C David Kowalski, SN
Port Captain
  Anchor Bay & Clinton River
P/N/F/Lt Dick Jarmon, SN
Port Captain
  Lake Erie
P/Lt/C Gerald Major, JN
Rendezvous
Lt Charles Godfrey, AP
P/C Betty Torres, JN
Committees
Chair
Ensign Correspondent
Lt/C Colleen Godfrey, P
Historian
TBD
ITCom Contact
Lt/C Julian Fiander, N
Mailing
P/C Althea Doolittle, SN
Newsletter Editor
Lt Charles Godfrey, AP
Roster / Database
P/C David Kowalski, SN
Webmaster
Lt/C Julian Fiander, N
Committees
Chair
Fundraising
Lt/C Paul Loock, JN
Property Officer
Lt Dick Wagner, JN
Ship's Store
P/C Betty Torres, JN
Supply
P/C Betty Torres, JN

Standing Committees

Numbers after each name indicate year of term
Executive Committee
Lt Michael Thornton, AP
Lt David Bartilson, AP
Cdr Greg Allen, JN
Auditing Committee
Stf/C Denise Samu, AP (chair) [3/3]
P/D/C Anthony Lewandowski, AP [2/3]
Lt Chuck Samu, AP [3/3]
Nominating Committee
Cdr Greg Allen, JN (chair) [1/2]
P/Lt/C Judy Delargy, SN [2/2]
P/C Douglas Mitchell, SN [2/2]
Rules Committee
P/C Robert Blau, SN (chair) [3/3]
P/C Tom Smith, SN [2/3]
P/Lt/C Gerald Major, JN [2/3]